Pożyczka na remont
Polacy bardzo często sięgają po karty kredytowe oraz kredyty konsumpcyjne, często w niewielkich kwotach. Wiadomo, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych oszczędności (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że pożyczka jest po prostu koniecznością, ponieważ pewnych wydatków nie da się uniknąć.
Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Czasami nie chodzi o przemalowanie ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale na przykład o zakup opału, lub instalacji grzewczej. Nie da się przełożyć remontu na później, jeśli dach przecieka. W takich sytuacjach, jeśli nie mamy odpowiednich środków, to trudno - idziemy po kredyt.
Jak zaciągnąć taki kredyt i nie popełnić błędów? Banki mają wiele różnych ofert, ale nie zawsze najlepszą da nam bank, w którym mamy konto. Owszem, mają pełną historię finansową, dlatego obliczenie zdolności kredytowej jest szybkie. Pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie pożyczki ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo korzystne, jednak... jest jeszcze marża. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.
Banki
Ten sam problem dotyczy pożyczek, zwłaszcza długoterminowych, czyli hipotecznych. Taka ilość kredytów we franku pokazuje, jak przekonujący są doradcy. Wiele osób zaufało, nie zabezpieczając się w żaden sposób przed ryzykiem. Najwięcej stracili ci, którzy wzięli kredyt, kiedy frank był najtańszy. Jednak, wielu z nich po prostu nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.
Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!
Jak wziąć kredyt?
Jak wziąć pożyczkę i na tym nie stracić? Jeszcze dwa, trzy lata temu można było uzyskać poradę - idź do doradcy. Jednak, wiele osób ufając doradcom finansowym, podjęło fatalne w skutkach decyzje.
Jeśli mamy do zainwestowania oszczędności, ale kompletnie nie mamy pojęcia o bankowości i lokatach, to idziemy do doradcy finansowego po pomoc. I mamy zaufanie, że jego wiedza i doświadczenie sprawi, że wybierzemy najbezpieczniejszą opcję. Jednak, okazało się, że doradcy nie działają na korzyść klientów. Doradzają produkty, z których nalicza im się najwyższa prowizja, często nie informując o tym, czym ryzykuje klient. W efekcie wiele osób straciło swoje oszczędności.
Niespłacane pożyczki?
Ilość niespłacanych kredytów rośnie. Co jest powodem tego, że Polacy nie spłacają zaciągniętych w banku pożyczek? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu?
Z pewnością najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz